Autocamp u Viaduktu

+420 775 404 563
magdalena.podesva@seznam.cz

facebook u viaduktu

Autokemp v srdci Beskyd!

Stan od 40 Kč / den

Historie

Viadukt

image017Toto místo bylo i svědkem mnoha historických události. Nedaleký železniční most, podle něhož je pojmenován autocamp, byl vybudován v létech 1869 - 1871 italskými staviteli, známými odborníky na stavbu mostů a tunelů, jako součást košicko-bohumínské železniční magistrály. Vede zde jedna z nejdůležitějších obchodních tepen ze západu na východu a tudíž viadukt má i důležitou strategickou polohu. V roce 1919 viaduktem procházela hranice a tak místo kde leží autocamp patřilo Polsku a Lomná byla v Československu. Za II světové války byl viadukt vysazen do vzduchu ustupjícími německými vojsky.

 

Pila

Po druhé straně silnice se rýsují ještě zbytku vodního kanálu, kterým byla dopravována voda do nedaleké vodní pily. V místě dnešní autobusové zastávky bylo vyvedeno rameno říčky Lomné, které vedlo přes pilu a zpátky do řeky vtékalo asi o 700 m níže. Po pile zůstaly ještě zbytky vodního kola a základy.

 

Prales Mionši

Nově byla otevřená náučná stezka kolem pralesa Mionši, kde můžete obdivovat kus nedotčeného karpatského lesu. Naučná stezka Mionší je asi 7km dlouhý okruh, s 10 zastaveními. Stezka je přístupná od 1. června do 15.září. Prohlídka Vám zabere asi 3 až 4 hodiny. Stezka je určena pouze pro pěší.

 

Pomník v Rovních

Zahynuli zde Szkandera, a bratři Cieciotkové z Kamenitého. Byli zastřeleni gestapem jako výstraha všem, kteří pomáhali partyzánům. Před smrtí si museli ještě vykopat svůj vlastní hrob. Když jim matka s otcem nesli chléb do vězení v Jablunkově a máma uviděla krev na cestě v Rovních, řekl: "Nie idę dali, bo czuję, że to krew mojich chłapców." A byla.

 

Areál Slezských dnů

V centru Lomné se nachází unikátní dřevěné městečko, ve kterém se každoročně pořádají Slezské dny. Dvě pódia slouží rovněž pro další kulturní a sportovní akce v průběhu roku. Každopadně dřevěné městečko stojí za zhlédnutí.

 

Další

V Lomné můžete nalézt několik pozoruhodných historických, kulturních i přírodních památek. Z historických pamětihodností doporučujeme například zbytky hráze přehrady na říčce Lomné, sloužící pro navýšení vodní hladiny pro plavení dřeva.
Zajímavé ruiny horalského obydlí ze zachovalou studnou je možno nalézt na Kičeře.
Svoje prazvláštní kouzlo a bohatou historii mají horské chaty na hřebenech kolem údolí Lomné. Byly postaveny německým, polským i českým turistickým spolkem, chata na Kamenitém sloužila do roku 1973 jako polská škola, většinu z nich postihl požár atd.
Pokud se podíváme do sousední Horní Lomné, nalezneme tam Zázračný kříž a Zázračnou vodu vytékající z lesní studánky. Taky kostel v Salajce má zajímavou historii a je každoročně navštěvován poutníky i ze Slovenska a Polska.
Ani II. světová válka neminula Lomnou o čemž svědčí pomníky padlým v Rovních, Matyszczynej louce a v sedle pod Kikulou.

Počasí