Autocamp u Viaduktu

+420 775 404 563
magdalena.podesva@seznam.cz

facebook u viaduktu

Autokemp v srdci Beskyd!

Stan od 40 Kč / den

Turistika

Trojmezí

Zavede Vás k němu žlutě značená trasa z obce Hrčava, kde je možno dojet autem. Na rozhraní tří států byly vztyčeny tři trojboké žulové jehlanovité monolity o výšce 215 cm, každý z nich je opatřen státním znakem jednotlivého státu a jejich názvem, přičemž jejich umístění je dáno tak, aby se nacházely na svém „domovské území“ a státním znakem jsou natočeny k trojmeznímu bodu. Na tomto místě byl rovněž zřízen přechod na turistické stezce mezi Českou a Polskou republikou. Na Hrčavě se také pravidelně koná Cyrilsko-Metodějská pouť.

Naučná stezka Mionší

image001Po 16 letech byla v Beskydech otevřena Naučná stezka Mionší, která vede okrajovými partiemi tzv. pralesa Mionší. Tento skvost beskydské přírody, patří mezi nejzachovalejší lesní komplexy v moravské části Západních Karpat. Proto je, jistě po právu, přísně chráněn jako národní přírodní rezervace a veřejností označován jako „prales“. NPR Mionší je domovem asi 110 druhů obratlovců – z toho 73 druhů ptáků; druhové bohatství hub ji řadí mezi nejvýznamnější mykologické lokality u nás. Jedná se o největší komplex přirozeného jedlo-bukového lesa karpatského typu na území ČR. Najdeme zde mozaiku lesních porostů, menších lesních luk – tzv. polan, pramenisek a skalek. Naučná stezka Mionší je koncipována jako cca 7 km dlouhý okruh, který má 10 zastavení vybavených informačními panely. Cílem je umožnit návštěvníkům shlédnou alespoň část legendárního beskydského „pralesa“, a přitom zachovat jeho klid. Proto je stezka zřizována jako sezónní - je přístupná od 1. června do 15.září. Co se na naučné stezce můžete dozvědět ?

  • seznámit se s množstvím pozoruhodných původních obyvatel hor – rostlinami i zvířaty
  • jak se liší běžný hospodářský les od přirozeného, a proč je Mionší „prales“ a ne prales
  • jak funguje přirozený les, k čemu jsou dobré suché a polámané stromy
  • jak tento drsný kraj osidlovali lidé a něco ze života zdejších horalů
  • proč a jak je oblast Mionší již více než 100 let chráněna před běžným využíváním lidmi

 

GIROVÁ VE SLEZSKÝCH BESKYDECH

image003Nejvyšší vrch Slovenských Beskyd (839,9 m) na území České republiky v Jablunkovském mezihoří, 6 km jihovýchodně od Jablunkova. Z dálky připomíná svým holým kuželovitým tvarem sopku, na západním úbočí je lyžařský vlek, na hoře je turistická chata postavená v roce 1932 s občerstvením. Je zní krásný kruhový výhled po okolí. Na jejím severním úpatí se nachází několik pseudokrasových nepřístupných jeskyněk. V pískovcovém lomu Čertův mlýn jsou horolezecké možnosti. Skupina skal s dnes již zasypanou jeskyní údajně sloužila za úkryt zbojníkům. Na vrchol vede červená turistická značka - Beskydská magistrála z Mostů u Jablunkova do Bukovce. A kříží ji zelená z obce Hrčavá do města Jablunkov. V okolí upravené běžecké tratě GIROVSKÁ MAGISTRÁLA, MOSTY - GIROVÁ. 6A

 

MUŘINKOVÝ VRCH

Muřinkový vrch (975 m n.m.) - v hraničním hřebeni, hranice mezi CHKO Beskydy a CHKO Kysuce. Je zde křižovatka turistických cest - červená hřebenovka na Velký Polom (1,5 km), Skalku (5 km), Girovou (14 km), jižně na Bílý Kříž (12 km), žlutá z Horní Lomné. Severně, směrem na Horní Lomnou se nachází Lyžařský areál Horní Lomná - Přelač.

 

SKALKA U DOLNÍ LOMNÉ

image005Skalka (932 m) je nejvýchodnější vrchol Moravskoslezských Beskyd. Na vrcholu je turistická chata KČT a západně nedaleko je lyžařský areál Severka - Velký Polom. Pod vrcholem vede žlutá značka z Bocanovic. Značka se napojuje na červenou hřebenovou značku, u napojení je chata Skalka, která byla postavena v roce 1928 ve výšce 910 m n. m. německým spolkem Beskidenverein, sektion Teschen. Od r. 1994 probíhala na chatě rozsáhlá rekonstrukce svépomocí. 14 dní před zahájením provozu dne 7.1.1998 chata do základů vyhořela. Díky obětavosti turistů - zejména brigádnickou činností a finančními dary - stojí nová a je opět v provozu. V blízkosti, pod vrcholem zvaným Kostelky (953 m n.m.) byl vybudován lyžařský areál Severka - Velký Polom, lyžařská trať o délce 1270 m má převýšení 291 m. Nádherné horské prostředí na turistických značených trasách a cyklotrase. Dostupnost po žluté z Jablunkova (část Bocanovice) přes Malou Skalku (797,5 m) nebo ČD stanice Mosty u Jablunkova, odtud pěšky směr Skalka (červená značka - Beskydská magistrála) cca 3,5 km. Můžete se tam rovněž dostat po asfaltce z Dolní Lomné, kde vřele doporučuji pod ski areálem sejít z cesty do zákazu vjezdu a vydat se ke skalám pod skalkou, kde se nachází 10 metrů vysoká skalní masiv se zajištěnými lezeckými cestami různých obtížnosti.

 

SLAVÍČ

image007Slavíč (1054 m n.m.) - název Slavíč je uváděn na mapě z roku 1674, chata byla vybudována německým turistickým klubem roku 1898. Tento klub založil turistické chaty i na Lysé hoře, Bílém Kříži, Javorovém vrchu, Čantoryji. Na vrchol nevede žádná turistická značka, ale od turistické chaty Slavíč vede přes Mizerov lesní cesta po hřebeni. Je oddělen ze severovýchodu údolím potoka Slavíč a jižně potoka Nytrová, který se vlévá do Morávky. Pod vrcholem je chata Slavíč (Kolářova chata) k níž vede žlutá-zelená z Morávky, žlutá-červená z Horní Lomné, modrá-červená z Oldřichovic nebo zelená z Košařisek. Vede sem i cyklostezka 6082 z Kozubové.

 

VELKÝ POLOM

Velký Polom (1067 m n.m.) - významný vrch hraničního hřebene, z odlesněného svahu výhled na Malou Fatru. Na svazích polomu se nachází několik skal, přímo na vrcholu mrazový srub tvořený pískovcovou skálou. Na vrchol vede značená červená značka - hřebenovka směrem západně na Bílý Kříž a východně k turistickému hotelu Tetřev z roku 1962. Stezka je vhodná a značená i pro cykloturisty. Ze slovenské strany vede modrá značka. Na severním svahu byla vyhlášena roku 1999 přírodní rezervace Velký Polom (73,66 ha) a na jižním na slovenské straně přírodní rezervace Veľký Polom - o rozloze 47,58 ha se zbytky lesních společenstev buko-jedlových smrčin.image009

 

KOZUBOVÁ

Kozubová (982 m n.m.) - severně nad Dolní Lomnou. Věž kaple sv. Anny. Sloužila jako rozhledna, nyní nepřístupná. Místo původní, vyhořelé chaty, byla postavena nová. Možnosti lyžování v lyžařském areálu Kozubová. Na vrchol vede žlutá značka z Jablunkova, kříží se s modrou z obce Košařiska a zelenou z Bocanovic. Na vrchol se dostanete i z obce Horní Lomná, přes Babí vrch.

 

Gorolski Święto

image011Již od roku 1948 se v Jablunkově v rámci mezinárodního Týdne beskydské kultury koná  první víkend v srpnu oblíbená a hojně navštěvovaná regionální folklorní slavnost Gorolski Święto. V překladu též „Horalské slavnosti“ nebo „Goralské slavnosti“ nabízí jejich návštěvníkům v přírodním amfiteátru Městský les mezinárodní folklorní setkání s celou řadou doprovodných akcí. Díky své atmosféře se tento festival stal známým nejen v České republice, Polsku a na Slovensku, ale i v celé řadě zemí Evropy. Zdejší festival má co nabídnout i mlsným jazýčkům. Ve více než dvaceti dřevěnicích můžete ochutnat zdejší speciality.

 

Festival na Pomezí

image013V sousední Dolní Lomné se pravidelně v červenci koná v překrásném amfiteátru Matice Slezské Festival na Pomezí, který nabízí jeho návštěvníkům k poslechu folkovou a country muziku. Termín konání akce je vždy druhý víkend v červenci.

 

Slezské dny

image015V září vždy druhý víkend můžete navštívit národopisné slavnosti Slezské dny, které se konají rovněž v areálu Matice Slezské v centru obce Dolní Lomná. Tento mezinárodní folklorní festival se v průběhu let stal hlavní kulturní akcí Matice slezské. Mezi účinkujícími se představují soubory ze Slezska, z Moravy a Čech, nechybí soubory národnostních menšin žijících na našem území a také soubory zahraniční. Součástí akce je bohatá nabídka dobrého jídla a pití v rámci tradičního slezského krmáše.

Více na: www.jablunkovsko.cz nebo www.dolnilomna.eu

Počasí